Po skončení alebo pred začiatkom vykurovacej sezóny sa oplatí pozrieť na to, v akom technickom stave sú vaše komíny.
Myslite na to, aby komíny a vykurovacie telesá boli v poriadku a nezabudnite na ich revíziu. Doklad o kontrole bude potrebovať poisťovňa v prípade poistnej udalosti. Najviac škôd následkom požiaru je totiž každoročne hlásených práve počas vykurovacej sezóny.
Značnú časť z toho tvorí práve zanedbaný technický stav komínov, dymovodov či kotlov.
V takýchto prípadoch vedia byť škody naozaj rozsiahle. Preto Vám odporúčame, aby ste dodržiavali lehoty kontrol komínov a vykurovacích telies podľa platných predpisov a zabezpečili si ich revíziu alebo čistenie najneskôr pred začiatkom vykurovacej sezóny.
Pokiaľ by bol príčinou požiaru zlý stav vykurovacích telies, poisťovňa bude od Vás požadovať doklad o revízii alebo čistení komína či pravidelných servisných prehliadok kotla. Majitelia nehnuteľností majú povinnosť udržiavať ich v dobrom technickom stave a v zmysle vyhlášok musia mať platné revízie stavebných prvkov ako sú komín, elektrina, či plyn ako aj pravidelné servisné prehliadky vykurovacích zariadení (napr. kotla).
Neznamená to však automaticky, že ak doklad o servisnej prehliadke nemáte, poisťovňa vám škody nepreplatí.
Poisťovňa sa v takýchto prípadoch zásadne opiera o stanovisko hasičov, ktorí príčinnú súvislosť medzi vznikom poistnej udalosti a zanedbaním revízie odborne posúdi.
Hoci je to prastarý zvyk, ľudia sú stále takí istí. Mnohí si aj dnes dávajú skontrolovať komín v poslednej chvíli. A tak majú kominári cez sviatky nával. Ľudia si najprv zakúria, zo zanedbaného komína sa zrazu začne dymiť, smrdieť a volajú prvú pomoc v čiernych montérkach. Niekedy ich zháňajú celkom v poslednej chvíli, keď už komín skoro horí. Zákon pripomína, že si komín treba dať aspoň raz do roka skontrolovať. Stojí to cca od 20 do 50 eur, no zodpovedný človek takto ušetrí tisíce na škodách, ktoré by mu vznikli pri požiari.
Pravidelne kontrolovať a čistiť treba nielen klasické komíny napojené na krb či pec, ale aj tie, ktoré sú napojené na kondenzačné kotly. Ak je komín zanesený sadzami, zúži sa prieduch, ktorý odvádza spaliny do ovzdušia. Komín má v takom prípade horší ťah a čím je viac zanesený, tým horšia je jeho funkcia.
Zákon priamo neprikazuje pravidelnú prehliadku kominárom, komín si teda môže skontrolovať a vyčistiť aj majiteľ domu či prevádzky. Na čistenie komína od dechtu a sadzí môžete použiť prípravok čistiace poleno alebo pri väčšom znečistení čistič komína CCL. Ak chcete komín vyčistiť kominárskou kefou môžete na to použiť rotačnú kefu TORNADO set.
Certifikovaný kominár je však odborne vyškolený a okrem prehliadky a prípadného odstránenia nedostatkov vám vystaví aj doklad o údržbe komína. Revízia certifikovaným kominárom je v porovnaní so škodami, ktoré môže nefunkčný komín spôsobiť, finančne prijateľná.
Skúsený kominár hovorí, že je s každým človekom v okolí priateľ aj nepriateľ. Priateľom je len dovtedy, kým mu nepovie, v akom stave má komín J. Dnes sa asi 60 percent domácností vrátilo k tuhému palivu. Je to lacnejšie, ale háčik je v tom, že ľudia dnes poriadne nevedia, ako si dobre zakúriť.
Prevenciou požiaru je okrem pravidelnej kontroly aj používanie správneho paliva! Nedokonalé či nesprávne palivo môže spôsobiť vysokú teplotu horenia, pri ktorej sa môžu vznietiť sadze v komíne a spôsobiť jeho narušenie a následný požiar.
Navyše si majitelia zbytočne kupujú veľmi veľké krby alebo kotly, ktoré nie sú dimenzované na ich dom. Potom sa im tvorí napríklad decht v komíne. Je to skvapalnená časť dymu. Smrdí, vytvára hnedé fľaky na stene a je to horľavé. Výber správneho kozuba je pre niektorých len taká lotéria.
Odporúčame: Prípravky na odstránenie dechtu z komína a spotrebiča
Podľa skúseností hasičov zodpovednejším prístupom občanov k prevádzkovaniu vykurovacích telies a ku kontrole a čisteniu komínov možno predísť až 90 % požiarov.
Je predovšetkým na nás, aby sme túto oblasť nebrali na ľahkú váhu a prejavili dostatok záujmu predchádzať vzniku požiarov, ktorých príčinou sú práve činnosti spojené s vykurovaním.