Aj Vám sa už stalo, že Vám praskol šamot v krbe, krbovej vložke alebo peci a nevedeli ste dôvod prečo sa to stalo ?
Jedným z dôvodov praskania šamotu je:
- Mechanické poškodenie
- Nešetrné prikladanie dreva do ohniska
Šamotový materiál má svoju nasiakavosť vo vzťahu na vlhkosť a samotnú vodu.
Ak spotrebič dlho stojí bez používania vo vlhkom prostredí napr. starého domu, chalupy, novostavby… naberie vlhkosť.
Aby sme zabránili prudkým tepelným šokom je potrebné pomalé rozkurovanie s malým množstvom dreva (s počiatku môžeme pootvoriť mierne dvierka).
Najčastejším dôvodom je kúrenie vlhkým drevom, kde počas celého procesu horenia uvoľňuje vodnú paru, ktorá spôsobuje tepelné pnutie čo spôsobuje praskanie šamotu.
Riešením je používať vzduchosuché drevo o vlhkosti do 20%, čím dosiahnete optimálne horenie a maximálny výkon.
Taktiež dávajte pozor pri nakladaní na väčšiu dávku dreva do ohniska, ktorá je odporúčaná výrobcom. Pokiaľ ju presiahnete, môže dôjsť k prekúreniu ohniska a aj v takom prípade sa môže poškodiť šamotové obloženie (vo väčšine prípadoch sa to stáva pri častom prekurovaní ohniska).
Ešte jeden tip :
Šamoty sú krehké, preto je treba zamedziť ich pádom a úderom do nich! Polena prikladať tak, aby nenarážali prudko do šamotov a týmto ich nepoškodzovali!
Je potrebné zdôrazniť, že popraskané šamotové tvárnice nestrácajú svoju funkčnosť, pokiaľ úplne nevypadnú, teda ich nie je nutné ihneď vymieňať!
Upozornenie: Nekúrte v krbe, kachliach v prípade, že i len časť obloženia spaľovacieho priestoru vypadne. Hrozí nebezpečenstvo prepálenia konštrukcie kachlí.
Ak máte problém s mokrím alebo vlhkým drevom, vieme ako na to Vitamín pre zlepšenie spaľovania tuhých palív >>